I. Energy Materials and Devices

Organizer

Yong-Mook Kang (Korea University, Korea)

Co-Organizer

Chae-Ryong Cho (Pusan National University, Korea)
Yudi Darma (Institut Teknologi Bandung, Indonesia)
Chunjoong Kim (Chungnam National University, Korea)
Yangdo Kim (Pusan National University, Korea)
Wisanu Pecharapa (King Mongkut's Institute of Techonology Ladkrabang, Thailand)

II. Materials and Devices for Displays and Optoelectronics

Organizer

Hyun-Suk Kim (Chungnam National University, Korea)

Co-Organizer

Ivan H. Bechtold (Federal University of Santa Catarina, Brazil)
Jakrapong Kaewkhao (Nakhon Pathom Rajabhat University, Thailand)
Youn Sang Kim (Seoul National University, Korea)
Young-woo Kim (Korea Photonics Technology Institute, Korea)
Myoung Hoon Song (Ulsan National Institute of Science and Technology, Korea)

III. Materials and Devices for Sensors

Organizer

Hyunhyub Ko (Ulsan National Institute of Science and Technology, Korea)

Co-Organizer

Nguyen Duc Hoa (Hanoi University of Science and Technology, Vietnam)
Qin Li (Griffith University, Australia)
Changhyun Pang (Sungkyunkwan University, Korea)

IV. Materials, Processing, and Devices for Flexible Electronics

Organizer

Young Min Song (Gwangju Institute of Science and Technology, Korea)
Kijun Yu (Yonsei University, Korea)

Co-Organizer

Benjamin Agyei-Tuffour (University of Ghana, Ghana)
Rodrigo Martins (UNINOVA Research Institute, Portugal)

V. Two-dimensional van der Waals Materials: Graphene and Beyond Graphene

Organizer

Soon-Yong Kwon (Ulsan National Institute of Science and Technology, Korea)

Co-Organizer

Jinsung Kwak (Changwon National University, Korea)
Wei Liu (Nanjing University of Science and Technology, China)

VI. Advanced Structural Materials

Organizer

Si Young Chang (Korea Aerospace University, Korea)

Co-Organizer

Ilguk Jo (Dong-eui University, Korea)
Shinji Muraishi (Tokyo Institute of Technology, Japan)

VII. Computational Materials

Organizer

Hyunyou Kim (Chungnam National University, Korea)

Co-Organizer

Ki-Ha Hong (Hanbat National University, Korea)
Liang Zhang (Tsinghua University, China)

VIII. Advanced Fabrication, Characterization and Devices

Organizer

Si-Young Choi (Pohang University of Science & Technology, Korea)

Co-Organizer

Hongsoo Choi (DGIST, Korea)
Woohee Kim (Hanyang University, Korea)
Charlene Lobo (University of Technology Sydney, Australia)
Jungho Ryu (Yeungnam University, Korea)

IX. Semiconductor Materials and Devices

Organizer

Seung-Hyub Baek (Korea Institute of Science and Technology, Korea)

Co-Organizer

Changhwan Choi (Hanyang University, Korea)
Hideo Hosono (Materials Research Center for Element Strategy. Tokyo Institute of Technology , Japan)
Abdelilah Slaoui (CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique), France)

X. Biomaterials and Soft Materials

Organizer

Ki Su Kim (Pusan National University, Korea)

Co-Organizer

Il-Joo Cho (Korea Institute of Science and Technology, Korea)
Donghee Son (Sungkyunkwan University, Korea)

XI. Neuro-inspired and Quantum Computing Materials and Devices

Organizer

Dohun Kim (Seoul National University, Korea)

Co-Organizer

Monica A. Cotta (State University of Campinas, Brazil)
Jin-Hong Park (Sungkyunkwan University, Korea)
Masaharu Shiratani (Graduate School of Information Science and Electrical Engineering, Kyushu University, Japan)

XII. Materials-Related Interdisciplinary Issues

Organizer

Young Joon Hong (Sejong University, Korea)

Co-Organizer

David Dodoo-Arhin (University of Ghana, Ghana)

XIII. Synchrotron Based Analysis about Materials for Various Application

Organizer

Hyun-Joon Shin (Chungbuk National University, Korea)

Co-Organizer

Ki-jeong Kim (POSTECH, Korea)
Hyun Hwi Lee (POSTECH, Korea)
David Shapiro (Advanced Light Source, USA)

Special Session:
Symposium for Next-generation Intelligent Optoelectronic Convergence Materials and Devices

Organizer

Jun-Seok Ha (Chonnam National University, Korea)